اخبار

ماجرای رونمایی از پلتفرم آنلاین تعاونی انجمن داروسازان

توضیحات بهمن صبور، نائب رئیس انجمن داروسازان تهران از پلتفرم آنلاین تعاونی اعضای انجمن داروسازان

بهمن صبور ، نائب رئیس انجمن داروسازان تهران گفت:

سوء برداشت نکنید

متاسفانه برخی همکاران ارجمند، در خصوص پلتفرمی که اخیرا با همکاری تعاونی انجمن داروسازان و با عنوان دورا رونمایی شد، اطلاعات کافی ندارند و تصور می کنند که ما در مسیر اسنپ دارو یا دیجی کالا حرکت کرده ایم و به همین دلیل به ما حمله کرده اند که می خواهیم داروخانه زنجیره ای یا فروش اینترنتی دارو راه اندازی کنیم ولی واقعیت چیز دیگری است.

مقاومت بیهوده است

به طور کلی باید اشاره کنم که مقاومت ما در مورد فعالیت در بستر وب و اینترنت، طرز تفکر درستی نیست. دنیا به این سمت و سو حرکت کرده است و ما نباید از دنیا عقب بمانیم، منتهی باید قاعده مند باشیم و خطوط قرمز را درست تعریف کنیم و نسبت به آن پایبند باشیم. واقعا سوال اساسی این است که چرا باید اسنپ و دیگران پا پیش بگذارند و برای بازار دارویی و برای داروخانه ها برنامه ریزی کنند و ما باید دنبال رویه آنها باشیم؟

عرضه ترامادول در آپ

متاسفانه روز گذشته با آدرس انجمن داروسازان تهران و با نام خودم، ترامادول را از اپلیکیشن آپ خریداری کردم که به دستم رسید، چرا باید اجازه چنین کاری را بدهیم؟متاسفانه فروش داروهای حیوانی را ذیل داروخانه قرار داده اند و شان و منزلت ما را پایین آورده اند. ما با این ها طرف حساب هستیم که اگر برنامه نداشته باشیم برای ما برنامه دارند.

پلتفرم ما، داروخانه محور است

در تعاونی انجمن داروسازان، به سمتی رفتیم که برنامه و نرم افزاری طراحی کنیم که براساس قوانین رسمی وزارت بهداشت است، رگولاتوری و سازمان غذا و دارو دسترسی به آن داشته باشد و بزرگترین حسنش این است که داروخانه محور است، یعنی در آن مسئول فنی، موسس، اصالت، قیمت و سلامت کالا مشخص است؛ این روند اطمینان را نسبت به داروخانه صد چندان می کند.

تعاونی دارای شخصیت حقوقی مستقل است

توجه کنید که تعاونی انجمن داروسازان، شخصیت مستقل حقوقی دارد و نباید با انجمن داروسازان، تداخل پیدا کند. در تعاونی، داروسازان شهر و استان عضو هستند و در حیطه داروسازی در تمامی شئون داروسازی می تواند ورود کند و مشکلی هم ندارد؛ ضمن اینکه مجوز قانونی از وزارت خانه متبوعه دارد. بنابراین اینکه بعضی دوستان گلایه دارند باید توجه داشته باشند که شاید من نوعی عضو انجمن باشم و عضو تعاونی هم باشم که این موضوع هیچ تضادی ندارد.

بازار، مقهور غیرداروسازان شده است

برای تشریح برنامه های تعاونی در حوزه فروش اینترنتی، اول از همه باید شرایط فعلی را در نظر داشته باشید. اینکه اسنپ، دیجی کالا و آپ به بازار دارویی به صورتی وارد شدند که عملا هیچ جایگاهی برای داروساز و داروخانه قائل نیستند و حد و شان دارو را که کالای استراتژیکی است در حد چیپس و پفک پایین آوردند و عملا ناصرخسرو را در پلت فرم آوردند، حتی بدون نظارت، داروهای مخدر و سقط جنین هم می فروشند و هیچ سازمانی هم پیگیر این موضوع نیست.

پلتفرم ما، شبیه یک پاساژ عمل می کند

در تعاونی که همه داروساز هستند، پلتفرمی راه اندازی کردیم که به مثابه یک پاساژ است. در واقع به شکل مولتی استور است که تمام داروخانه ها می توانند در آن غرفه بگیرند.

خط قرمز

خط قرمز ما در این پلتفرم، فروش آنلاین داروست و فقط و فقط در حوزه آرایشی، بهداشتی، مکمل و تجهیزات پزشکی فعالیت خواهد کرد.نام این پلت فرم یا سکو، دوروا است که به معنی سلامتی است. دامین و مجوز از سازمان های مربوط داریم.

وضعیت داروخانه های آنلاین

مروری بر تجربه داروخانه هایی که وارد عرصه فروش اینترنتی شدند، نشان می دهد که داروخانه هایی که ای نماد می گیرند و سایت طراحی می کنند، بعد از مدتی متوجه می شوند که از پس هزینه های بهره برداری سایت برنمی آیند که حداقل به اندازه یک داروخانه معمولی هزینه دارد، بحث انتقال کالای سلامت محور هم وجود دارد، در هر صورت هم نگهداری سایت، هم به روز رسانی برنامه ها نیاز به هزینه دارد.

خدمات پلتفرم

ما در پلتفرم دوروا بحث پشتیبابی نرم افزار و انتقال فرآورده را به شرط اینکه طبق قانون و مجاز باشد را انجام می دهیم. عملا کلیه نقل و انتقال پول و اقلامی که به فروش می رسد تحت کنترل و نظارت مسئول فنی در داروخانه خودش انجام می شود.

فکر کنید وارد پاساژی می شوید که هزار تا مغازه در آن وجود دارد و هر مغازه باید در قبال تخلف هم پاسخگو باشد.

ما به جای یک سایت، پلت فرم زدیم که داروخانه ها می توانند در آن فعالیت کنند؛ هر کس براساس مکانیسم ها به داروخانه مراجعه می کند اطلاعات را تبادل و کالا را تایید می کند و مسئولیت حقوقی را به عهده می گیرند و دوروا، محصول را به دست مصرف کننده می رساند.

اشتباه نکنید

در این پلت فرم بحث داروخانه زنجیره ای یا فروش اینترنتی دارو اصلا مطرح نیست. بازهم اشاره می کنم که ما باید در خصوص فروش اینترنتی مکمل های غذایی، فرآورده های آرایشی بهداشتی و تجهیزات پزشکی که سازمان غذا و دارو مجوز آن را می دهد برنامه داشته باشیم. شرکت های غیرمجاز برای ما برنامه های زیادی نوشته اند که این موضوع خیلی خطرناک است . باید همکاران مواظب باشند. در تمام دنیا برای حمایت از حوزه دیجیتال در ابتدا آن را قانونمند می کنند و از کسب و کارهای سنتی هم حمایت می کنند و اجازه نمی دهند که منحل شوند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.