اخبار

دبیرکل سازمان ملل از ایجاد سازوکار نظارت جهانی بر هوش مصنوعی حمایت کرد

دبیرکل سازمان ملل از ایجاد یک نهاد جهانی و همه‌شمول برای نظارت بر فناوری هوش مصنوعی حمایت کرد .

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از الجزیره، آنتونیو ضمن هشدار در مورد اینکه هوش مصنوعی برای انتشار اطلاعات نادرست و نفرت استفاده می شود، از پیشنهاد ایجاد یک ناظر بین المللی برای نظارت بر این فناوری حمایت کرد.

گوترش گفت: در حالی که پیشرفت تکنولوژی برای برخی موارد خوب استفاده شده است، خطرات ناشی از هوش مصنوعی دموکراسی و حقوق بشر را تهدید می کند.

دبیرکل سازمان ملل در عین حال از پیشنهاد برخی از مدیران هوش مصنوعی برای ایجاد یک نهاد ناظر مشابه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حمایت کرد.

فناوری هوش مصنوعی مولد – که می تواند وظایف پردازش زبان طبیعی مانند پاسخ به سؤالات، خلاصه کردن متن و حتی تولید خطوط کد را انجام دهد – از شش ماه پیش که ChatGPT راه اندازی شد، عموم را مجذوب خود کرده است. هوش مصنوعی همچنین به دلیل توانایی آن در ایجاد اطلاعات نادرست و جعلی های عمیق، که تصاویر و ویدیوهای تولید شده هستند و همه ویژگی‌های افراد را تقلید می کنند، به کانون نگرانی تبدیل شده است.

دبیرکل پرتغالی سازمان ملل افزود: دانشمندان و محققان هوش مصنوعی را بعنوان خطری همپای بمب اتمی می‌پندارند که ما باید این هشدارها را جدی بگیریم.

گوترش اعلام کرد: قصد دارد تا پایان سال کار خود را بر روی یک نهاد مشاوره هوش مصنوعی در سطح بالا آغاز کند تا به طور منظم ترتیبات حکمرانی هوش مصنوعی را بررسی و توصیه‌هایی در مورد اینکه چگونه می‌توانند با حقوق بشر، حاکمیت قانون و خیر عمومی هماهنگ شوند؛ ارائه دهد.

این خبر را در الجزیره ببینید

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.